Црна силициум карбид

Краток опис:

FEATURES Silicon carbide is made from quartz sand, petroleum coke (or char), sawdust from electric arc furnace smelting. In nature there are also rare silicon carbide mineral moissanite. Silicon carbide, also known as Moissanite. In contemporary C, N, B and other non-oxide refractory materials in high-tech, silicon carbide is the most widely used and most economical one. Can be called emery or refractory sand. Silicon carbide is with quartz sand, petroleum coke (or coal tar), wood (green sil...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Шенжен
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  КАРАКТЕРИСТИКИ

  Силициум карбид е направен од кварцен песок, нафта кокс (или знак), струготини од топење електричен лак печка. Во природата постојат исто така ретка силициум карбид минерални moissanite. Силициум карбид, исто така познат како Moissanite. Во современата C, N, B и други не-оксид огноотпорни материјали во високо-технолошки, силициум карбид е најмногу се користи и најекономичен еден. Може да се нарече пила или огноотпорни песок. Силициум карбид е со кварцен песок, нафта кокс (или катран од камен јаглен), дрво (зелена силициум карбид треба да се зголеми за производство на сол) и други суровини во висока температура на топење на отпорот печка. На индустриското производство на силициум карбид моментов Кина е поделен на два вида на црни силициум карбид и зелени силициум карбид, се хексагонални кристали, сметководство за 3.20 за да се нивото од 3,25, микротврдина 2840 ~ 3320kg / mm2

  Грит големина: 12 # -220 #;
  Micropowder: 240 -1200 # #.

  Карактер
  ПКР 88% -97%,
  Fe203 2,5% максимум,
  ФК 2,5% максимум,
  Влага 1,0% max.

   

  ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ

  големина Опсег

  SiC ≥

  Слободен јаглерод ≤

  Fe2O3% ≤

  Црна силициум карбид

  12 # -90 #

  98,5

  0.2

  0,6

  100 # -180 #

  98

  0.3

  0.8

  220 # -240 #

  97

  0.3

  1.2

  Зелена силициум карбид

  20 # -90 #

  99

  0.2

  0.2

  100 # -80 #

  98,5

  0.25

  0.5

  220 # -240 #

  97,5

  0.25

  0,7

  W63-W20

  97

  0.3

  0,7

  W14-W10

  95,5

  0.3

  0,7

  W7-W5

  94

  0.3

  0,7

   

  ПРИМЕНА

  Употребата на производот
  1. како груби, може да се користи за абразивни средства за чистење, како што се мелење тркало, точила, мелење, песок плочка и така натаму.
  2. како металуршки deoxidizer и висока температура материјали.
  3. висока чистота еден кристал може да се користи за производство на производство на полупроводници силициум карбид влакна.
  4. изменувачи може да се користи како deoxidizer и челик леано железо структура, се користи како почетен материјал за правење силикон тетрахлорид, се главните суровини на силиконска смола индустрија.
  5. висока температура материјали за индиректно греење
  Употреба за поставата Големи печки

  Примена
  1.Ceramics,
  2.advanced огноотпорни материјали,
  3.abrasives,
  4.metallurgical суровини,


 • Претходно:
 • Следно:

 • Испратете ја вашата порака:

  Прашање Сега
  • * CAPTCHA: Ве молиме изберете дрво

  Поврзани производи

  Прашање Сега
  • * CAPTCHA: Ве молиме изберете дрво

  WhatsApp Online Chat !